Kraniosakraalteraapia

Elus vaikus une ja ärkveloleku vahel, sügav magus rahu rakutasandil ja värske uus energialaine - selliselt iseloomustaksin tunnet, mida kogen kraniosakraal- teraapias. Võitle-ja-põgene-olekust saab lähene-ja-sõbrune.

See on Biodünaamiline Kraniosakraalne resonantsteraapia
Lühend: Kranio

Keha ja meel on üks tervik. Iga mõjutaja, mis siseneb sinna ühtsesse süsteemi, tuleb tasakaalustada keha enda tervisejõududega. Kui traumeeriv mõjutaja on liiga suur, et sellega omal jõul toime tulla, "pakitakse" see kehakudedesse; sinna, kus on inimesel nõrk koht ja seal tekib teatav tardumus, seiskumine. Kehavedelikes kõik protsessid aeglustuvad ja vaikselt hakkavad tekkima erinevate haiguste ilmingud nii keha kui meele tasandil. 

Iga šokk, mida keha-meel on kogenud, jätab närvisüsteemile oma jälje. Kui meil on olnud hetki, kus keegi ütles meile väga halvasti, tegi midagi füüsiliselt valusat või haavas meid mõnel muul moel, siis sageli on vaja tekkinud traumaga tegeleda just füüsilise keha kaudu, mitte ainult vestluse kaudu. Kehal on vaja tunda õrna puudutust, hoitust ja usaldust, et ta saaks oma traumakoldeis peituva "sisu" vabaks anda. Meelemõistusega pääseme ainult teatud kihini, sealt edasi mängivad suurt rolli sisemised kaitsed, mis tulevad turvama seda haavatavat sügavat kollet. Kusjuures, põhjusega ja arukalt. Ükski kaitse pole rumal või ebavajalik ja ühtki neist me ei ründa.

Kranio:
Praktiku seisund, puudutus ja kohalolu annavad võimaluse tekkida ühisväljal, mis annab tõeliselt turvalise tunde. Koos terapeudiga liigutakse stillness'i ehk dünaamilisse vaikusesse, mida võib kirjeldada kui sügavalt tervendavat seisundit. Mitte tervendaja puudutus ei kingi sulle tervenemist, vaid tervis on sinu sees juba olemas.

"Isegi kõige raskemas olukorras on keha suuteline leidma ligipääsu oma tervendusväele, kui ta on sügavas lõdvestuse, usalduse ja alistumise seisundis." - Chintan Veet, meetodi looja.

Kas tegu on lihtsalt lõdvestumise tehnikaga? Kaugeltki mitte!
Sisenedes kranio protsessi, valib keha ise, mida on praegu esmatähtis üle vaadata ning asub seda seesmiselt korrastama, isegi kui vastuvõtja polnud selle olemasolust veel teadlik. Eelneva vestlusega jõuame harva sinnani, sest see on lihtsalt nii sügaval.
Teraapiasessioonile tulekuks ei pea olema ühtki teadaolevat suurt probleemi. Siiski võib seda eriti soojalt soovitada, kui koged midagi järgnevast loetelust:

unetus, närvilisus, apaatsus, n-ö maandamata olek, krooniline väsimus, sünni-, sünnieelsed ja -järgsed traumad, sünnituseks ettevalmistumine, sünnituse järgne taastumine, põrutused, närvisüsteemi häired, luumurrud, nihestused, arusaamatud kroonilised valud, emotsionaalne labiilsus,
pidev tormamise seisund, ärevus, depressioon jpm

"Mis see küll oli- ma pole aastaKÜMNEID nii hästi maganud!"
- Anneli, 51

Isegi kui Sa veel kahtled keha enesetervendamise võimes, siis on kindlasti võimalik enda peal järele proovida ja saada isiklik kogemus. Analüüsivale mõtlejale võib pakkuda lugemiseks neid materjale, mille on kokku pannud selle valdkonna uurivad teadlased- arstid- osteopaadid,* kes on töö käigus teinud avastusi, millest on edaspidi kujunenud mitmeid kraniosakraalteraapia liike. 

Kranios näeme toimimas holistilist loogikat, kus ei otsita üksikuid sümptomeid, ega püüta neid leevendada, vaid lähenetakse tervikule. Korraga. Seepärast ei ole ka vajadust väita, et tegemist on teatavate haiguste raviga, isegi kui tulemuseks on terveks saamine. Loodusel on oma viis käivitada tervenemismehhanism ja kranios saab keha võimaluse kasutada just seda.

Vahel on tunne, nagu aastaid seisnud vesi läheb sees liikuma. Teinekord avaneb sisemine "jääkamakas" ja sulab üles, nii et tunda on külma "tüki" muutumist voolavaks ja soojaks veeks. On olnud olukordi, kus närvisüsteemis liikuma pääsenud "elekter" äratab kranio sessiooni ajal üles vanu, uinunud tajusid ja toob inimese tagasi mingist unelaadsest seisundist, kus ta viibis aastaid. Tavaline on ka see, et kogemus võimaldab taas liikuda mis tahes loomulikesse tsüklitesse nagu uni jt ööpäevased rütmid.

Võib tulla ette ka seda, et esimesel korral tundub, nagu ei oleks mitte midagi toimumas, kuid oluline on teada seda:  "mitte millegi" toimumine on sama tähendusrikas kui "millegi" toimumine, kuna sisemise tardumisega kohtumine on kõnekas hetk, kus leiame üles, mil viisil on inimene endal takistanud oma elu täiel rinnal elada, et turvata seda traumakollet, milles olev info pole veel iial varem saanud turvalist võimalust vabanemiseks. Nüüd on tal see võimalus, kuid puudub surve ja keegi ei kiirusta seda avanemist tagant. Just nii ongi tal turvaline.

Kõige selgema pildi annab see põhjalik eestikeelne saade. Kõneleb kraniosakraal resonantsteraapia meetodi looja ja õpetaja Chintan ning temaga koos õpetaja Karima. Lisaks jagavad kogemusi nende kursustel käinud õpilased.

Siit leiad ühe mõnusa inglisekeelse artikli kraniost. See käsitleb non-doing ehk mittetegemise seisundit.


Kuidas näeb välja kranio sessioon?


Inimene on massaažilaual pikali, vaikses ja rahulikus ruumis. See, kes pakub sessiooni, istub esmalt eemal ja järk-järgult läheneb talle, uurides, kas võib tulla lähemale (füüsiliste piiride tunnustamine ja hoidmine; vahel juhtub, et see toimub esimest korda elus!) Kui lähedale tulemine sobib, siis hoiab ta käsi teatud asendites, teatud kehapiirkondadel, iga asendi juures ollakse paigal näiteks 10 minutit (ajalist reeglit pole).

Kogu sessioon toimub hästi suures sisemises vaikuses, mis võimaldab inimesel laskuda ja settida enda sisse, lubada kehal end korrastada ja joondada ning avada ja väljutada kudedesse kogunenud ja sinna paigale tardunud läbitöötamata kogemustel (näiteks vanad traumakolded).

Igaüks kogeb seda erinevalt: mõni tunneb intensiivseid ümberkorraldusi lausa kehavedelike tasandil, teisel on jällegi suur rahu ja "helesinine" vaikus sees, kolmas uinub ja ärkab vaheldumisi. Igaüks kogeb seda sisemist joondumist omal moel, ka siis, kui ta selle protsessi ajal magama jääb. Viimast juhtub siiski harva.


*Lugemiseks:
Ridley, C.
Stillness: Biodynamic Cranial Practice and the Evolution of Consciousness.
Haines, S; Sumner, G.
Cranial Intelligence- A Practical Guide to Biodynamic Craniosacral Therapy.
Levine, P. A.
In an Unspoken Voice: How the Body Releases Trauma and Restores Goodness.


Järgmine
Kombineeritud kehatöösessioon

Vastused puuduvad

Email again: